A műanyag nyílászárókról
A műanyag nyílászárók jelentős változáson mentek keresztül az elmúlt évtizedben. A régi nyílászárók alapos javíttatása, de cseréje is többnyire jelentős kiadással jár.
A javítási munkákra nehéz megbízható és hozzáértő szakembert találni, és ha el is vállalja a mester, a javítás tartóssága kérdéses marad, hiszen a régi faszerkezetek kötéseinek szilárdsága évről-évre, a rendszeres karbantartás ellenére is tovább romlik, tökéletesen soha nem fognak zárni. Ilyenkor érdemes elgondolkodni a nyílászárók cseréjén.
Nyílászáró műanyagból, fából vagy alumíniumból
Először is műanyagból vagy fából, esetleg alumíniumból készült nyílászárót válasszunk? Mindegyiknek meg vannak az előnyei. Mivel hosszú évekre szóló beruházásról van szó, karbantartás szempontjából csak a fa nyílászárók igényelnek évek múlva felület felújítást.
Az alumíniumból készültek nagyon időtállóak, viszont sokba kerülnek, így ideális és megfizethető megoldásnak mondhatók a műanyag nyílászárók, amelyek időtállóak, vetemedés mentesek, felület kezelést sem igényelnek és akár többféle színben is megrendelhetők.
A kezdetben számos ponton kritizált tokok és keretek a korszerű anyagoknak és tervezésnek köszönhetően minden téren felveszik a versenyt fa vagy fém társaikkal.
Minőségi nyílászáró
Egy pár évvel ezelőtti felmérés szerint a hazai lakásállomány nyílászáróinak közel 90%-a műszaki és hőtechnikai szempontból nem megfelelő.
A hazai lakások fűtésére fordított energia durván kétszerese a nyugat-európainak. Minden szempontból érdemes minőséget választani, ha nyílászáró cserére szánjuk el magunkat. A szakértők szerint a kínált termékek többsége az európai minőségnek megfelelő színvonalú, de változatlanul nagy a szabványoknak ugyan megfelelő, de minőségileg nem igényes termékek kínálata. A nem szakkereskedésekben, készen kapható, előre gyártott műanyag nyílászárók tulajdonságainak pedig különösen alaposan nézzünk utána, mert ezek között nem ritkán akadnak rossz minőségűek.
A nyílászárók anyaga
A nyílászárók anyagának kiválasztása egyéni ízlés kérdése. Van, aki a természetes anyagokra esküszik, de sokan az egyre inkább terjedő műanyag ablakkeret mellett teszik le voksukat. Utóbbiakkal kapcsolatban sok tévhit él a köztudatban. Egyesek azért tartózkodnak a PVC - nyílászáróktól, mert úgy tudják, hogy még mindig ólomadalékot tartalmaznak, de ma már ez nem használatos és a PVC- hulladék is újrahasznosítható a gyártási folyamatban.
Sokan a statikai stabilitását kédőjelezik meg. Tény, hogy a korábban gyártott ablakoknál volt ilyen gond, de a mai minőségi szerkezeteket olyan acélmerevítéssel látják el, amelyeknél ez a probléma nem merül fel. Megint mások azért húzódoznak, mert a rossz szellőzés miatti páralecsapódást és penészedést kizárólag a műanyag nyílászáróknak tulajdonítják, holott ez más alapanyagból készült nyílászáróknál is előfordulhat a rosszul /vagy egyáltalán nem/ tervezett szellőzésnél.
Végül akad olyan is, aki attól tart, hogy az újkorában szép fehér ablakkeret idővel besárgul. A korszerű nyílászárók tokjai ma már UV álló anyagból készülnek, nem kell tartani a gyors öregedésüktől. A minőségi nyílászáró- rendszerekhez- és nem csak a PVC- ből készültekhez- már készülnek automatikus légbevezetők, de ezekre általában csak akkor van szükség, ha másként nem oldható meg a lakás szellőzése.